Çocuklarda Hangi Durumlarda Antibiyotik Başlanmalı

0 76

Çocuklarda Hangi Durumlarda Antibiyotik Başlanmalı

Çocuklarda hangi durumlarda antibiyotik başlanmalıkonusunda, antibiyotiklerin artık reçetesiz satılmadığını belirtmekte fayda vardır. Rastgele kullanılmayacak ilaçlar arasındadır. Doktor reçeteye eklemeden kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi ve bünyenin ileri yaşlara hazırlıklı olması için antibiyotik kullanmamaya özen gösterin.

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

Çocuklarda hangi durumlarda antibiyotik başlanmalı konusunda, orta kulak iltihapları ilk sırada yer alır. Genellikle ön ve ilk okul zamanı çocuklarda kulak iltihabı sıklıkla görülür. Beta türü hasatlıklar, enfeksiyonlar, okul çağının başlamasıyla görülen hastalıklardır. Her biri normaldir ve çocuk bu süreçte gelişmiş bağışıklık sisteminin ilk temellerini atar.

Antibiyotik kullanımı;

  • Boğaz enfeksiyonlarının bazılarında,
  • Zatürre ve orta kulak iltihaplanmasında,
  • Sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonlarında,
  • Bakteri kaynaklı hastalıklarda

Genellikle verilir. Ancak doktorun önerdiği dozdan fazla verilmemelidir.

Çocuğa Antibiyotik Verilir mi?

Hastalığın türü ve kapsamında göre antibiyotik süresi belirlenir. Genellikle şurup olarak verilen antibiyotiklerde bir şişenin tamamı bitirilir. İlacın tam kullanılmaması halinde hastalık tamamen geçmeyebilir ya da sonradan nüksedebilir. Dolayısıyla hem saatlerine hem de kullanım süresine özen göstermek gerekir.

Çocuklarda 3 ila 14 güne kadar kullanılabilen antibiyotik ilaçlar bulunuyor. Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar, menenjit, kan yolları enfeksiyonları ve zatürre gibi hastalıklarda doktor reçetesiyle kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.