Gottman Çift Terapisi

0 1

İlişkiler ortaya koymak aslında şaşırtan bir formda kolaydır. Memnun münasebetleri sürdürmeyi başaran çiftler, birbirlerinin umutlarını ve isteklerini destekleyen birlikteliklerini ortak bir gaye üzerine beraberce inşa eden çiftlerdir.

Dr. JOHN GOTTMAN

Çift terapisinde en kapsamlı ve geçerli araştırmaları sürdüren dünyaca ünlü profesör John Gottman’ın 1970’de başlayan ve bugüne kadar devam eden bilimsel araştırmalarına dayanan Gottman Çift Terapisi, çiftler ve bağlar konusunda dünyada aktifliği ve geçerliliği kanıtlanmış kapsamlı bir terapi formülüdür.

Her çiftin münasebet dinamikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple terapi sürecinin planlanması seansa gelen ikili özel olarak belirlenir. Terapinin amacı yaşanan kısır döngüleri belirlemek, bu döngüleri kırarak olumlu döngülerle değiştirmek temeline dayanır. Terapist haklı ve haksızı belirlemek ve taraf tutmak yerine, partnerlerin bağ içerisindeki muhtaçlıklarını belirlemede yardımcı olur. Partnerlere eşit aralıkta yaklaşır ve şahısları değil ilgiyi tedavi etmeyi maksatlar.

Gottman çift terapisinde birinci seans giriş görüşmesinin olduğu seanstır. İkinci seansta ise çiftle ferdî görüşme yapılır ve üçüncü seansta tedavi planlaması gerçekleştirilir. Tüm terapi süreci, çiftin etkileşim kalıplarına dayanır. Partnerler, alaka kurma, sorun çözme maharetlerini birlikte öğrenir ve uygular. Her çiftin muhtaçlığı ve terapiden beklentisi farklıdır, bu sebeple çift terapisinin müddeti bu gereksinimlere ve amaçlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Güçlü ilgi evi

Güçlü Bağ Meskeni, başarılı ve başarısız münasebetleri kavramsallaştırmak için kullanılan bir modeldir. Model ilgi gelişimindeki yedi bloktan oluşur. Ve her blok bağlantı işleyişinin makul istikametlerini temsil etmektedir. Bu bloklar kısaca bahsedecek olursak. Sevgi haritaları oluşturma: partnerimi güzel tanıyorum, onu neler keyifli eder ve ya neler üzer bilirim. Bu blok, partnerlerin ferdi olarak sevildiğini tanındığını hissetmesini sağlar. İlgi ve beğeniyi paylaşma: sevildiğimi biliyorum. Bu blok, partnerlerin sevilme ve pahalı hissetme muhtaçlıklarının karşılandığından emin olmalarını sağlamaktadır. Birbirine yönelme: partnerim en yakın arkadaşımdır. Bu blok, bağlantının keyifli, eğlenceli, destekleyici bir paylaşım getirmesini sağlar. Olumlu bakış açısı: Bizimkisi düzgün bir bağdır. Evvelki üç blokta yakın alakanın kurulmasıyla birlikte olumlu bakış açısının kurulması da kolaylaşır. Çatışmayı yönetme: anlaşmazlıklarımızı yönetim edebiliriz. Bu blokta çiftlerin çatışma süreçlerinin, tartışmalarının daha yapan bir sürece dönüştürmeleri sağlanabilir. Hayalleri gerçekleştirme: keyifli bir gelecek beni bekliyor. Birbirlerinin hayallerini, temel bedellerini, inançlarını, geçmiş hikayelerini bilen çiftler, yani diyalogu sürdürebilen çiftler, partnerlerinin hayallerini gerçekleştirmek için de ellerinden geleni yapmaktadır. Ortak mana: biz bir grup olarak uygunuz. Bağın ortak olarak kurulması, her iki kişinin de beklentilerini karşılar formda ritüeller, roller ve manalar oluşturulması sağlanabilir.

Bu meskenin duvarlarını inanç ve bağlılık oluşturmakta ve bu duvarlar başka blokların bir ortada kalabilmesini sağlamaktadır. Buna nazaran, güçlü ve sağlıklı bir ilgide taraflar birbirlerine güvenir ve birbirlerine bağlı kalmaya kelam verirler.

Terapi Mevzuları;

İlişkide adaptasyon problemleri, Alaka içerisindeki Çatışmalar, Bağlantı sorunları, İtimat sorunu, Boşanma yahut ayrılık, Evlilik öncesinde yaşanan tasa ve telaşlar, Doğum sonrası adaptasyon sıkıntıları, Aldatma, Çocuk sahibi olma kararı, Mutsuz evlilikler, Arbedeler, kıskançlıklar, geçimsizlikler, Maddi sorunlar, Yakınlık Sorunları.

Kaynak: Doktor Takvimi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.