Maraş İşi İle Tanışma Zamanı

0 74

Teknoloji her ne kadar ilerlerse ilerlesin ya da moda kendini çok hızlı bir şekilde gösterse bile geçmişten gelen her gelenek insan hayatında büyük bir şekilde yer edinmektedir. Geçmişten günümüze doğru uzanan Maraş işi nakış olarak mükemmel bir özelliği vardır. Genellikle kadife kumaşlar üzerine sim ip ile işlenmektedir. Ancak işlemesi oldukça zahmetli ve yorucu olmaktadır. Bu nakış işini yaparken oldukça sabırlı olmalı ve dikkatli şekilde işlenmelidir. Hem makinede, hem de elde işlenen bir nakış türüdür.

Maraş işi için öncelikle bir desen seçilmelidir. Seçilen desen için dolgu malzemesi olacak bir materyali bularak desenleri bunun üzerine çizilmektedir. Yapılan bir yönteme göre eskiden sobaların altına kalın bir muşamba serilirdi. Bu muşamba üzerinde metre hesabı ya da rulo halinde satılan yapışkanlı kâğıtlar vardır. Nakış sarı sim ya da gümüş sim olacak ise; ona göre simin renginde yapışkan kâğıt alınır. Bu kâğıdı muşamba üzerine yapıştırmalısınız. Daha sonra arka kısmından deseni çizerek ince bir nakış makası ile oyarak çıkartmalısınız.

Aynı şekilde deseni işlenecek nakış kısmı kumaşa çizmelisiniz. Çizilen bu desen üzerine kesilerek çıkartılan kalıbı yapıştırmalısınız. Daha sonra bu kalıp üzerine makine ya da elde sabırlı bir şekilde kaydırmadan işleme yapmalısınız. Aksi takdirde işlemesi zor olduğu kadar sökmesi de neredeyse imkânsızdır. Maraş işi oldukça güzel ve zahmetli bir nakıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.