Diyabet (şeker) hastalığı nedir?

0 7

Diyabet hastalığı, toplumda “şeker hastalığı ” ismiyle bilinmektedir. Bol su içme, bol idrara çıkma, kilo kaybı üzere belirtileri olabileceği gib, hiç belirti vermeden, sinsi bir formda de ilerleyip, öteki organ hasarlarıyla da karşımıza çıkabilir.

Beslenme alışkanlıklarının değişimi, hareket kısıtlılığı, fast-food tüketimi artışı, işlenmiş besine yönelme, gerilim ve kilo artışına bağlı olarak, son devirde görülme sıklığı çok artmıştır. Tekrar diyabet hastalığında, genetik faktörlerin de rolü kıymetlidir.

Tanısı, kan testi ile olmaktadır. Tedavisinde, diyet, idman, kilo kaybı, ilaçlar ( tablet yahut insülin tedavisi) kullanılmaktadır. Tüm öbür hastalıklarda olduğu üzere, tedavi bireye özeldir. Her diyabet hastasına tıpkı ilacı veremezsiniz, yan tesirleri, organ işlevleri, eşlik eden ek hastalıklar da göz önüne alınarak, şahsa özel tedavisi düzenlenmelidir. Bir sefer teşhis konulduğunda, takip gerektiren bir hastalıktır. Hekiminizin belirleyeceği aralıklarla, takiplerinizi aksatmamanız önerilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.