Çocuklarda Ateş Nasıl Dusurulur

0 57

Çocuklarda Ateş Nasıl Dusurulur

Çocuklarda ateş nasıl düşürülür konusunda, yaşına ve ayına bağlı olarak uygulama yapılması önerilir. Genellikle tüm yaş gruplarında ateş düşürmek için soğuk uygulama yapılır. Ancak soğuk uygulamalarında dikkatli olmak önemlidir. Zira bir taraftan üşümesi ve soğuk algınlığına neden olabilir.

Çocuklarda Ateş Neden Çıkar?

Çocuklarda ateş, belirli bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun yanı sura soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilir. Üst solunum yolları ve alt solunum yolu enfeksiyonları, ateşe neden olabilir. Ayrıca;

  • İç hastalıkları, mide ve bağırsak sistemlerinde oluşan enfeksiyonlar
  • İdrar yolu enfeksiyonları, üşütme,
  • İç veya orta kulak iltihaplanmaları,
  • Romatizma hastalıkları,
  • Diş çıkarma,

Menenjit, zatürre gibi hastalıklar, çocuklarda ateş olmasına neden olabilir. Çocuklarda ateş nasıl düşürülür konusunda, hastalığa bağlı olarak uygulama yapılması önerilir.

Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür?

Çocuklarda ateş ölçümü ve normal değerleri; 37,2 ve 38,2 dereceye kadar normal görülür. Genellikle alın çevresinden veya koltuk altından ölçülür. Küçük bebeklerde en doğru sonucu veren ateş ölçümü genellikle koltuk altından ölçülür.

Diş çıkarma dönemleri, kalın kıyafetler giydirmek ve boşaltım sistemindeki sorunlara bağlı olarak ateşte yükselme görülebilir. Ilık duş aldırmak, soğuk havlu uygulamak ateşi düşürmekte oldukça etkilidir. Ayrıca ev içinde ince giydirmek önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.