Check Up

0 8

Check Up

Sağlık kontrolü ve check up, bir kişinin sağlığı hakkında bilgi toplayan ve olası sorunları ve risk koşullarını tanımlayan genel bir sağlık kontrolüdür. Genel sağlık durumunu ve semptomatik olmayan sağlık sorunları olup olmadığını değerlendirmek için kan ve görüntüleme testlerini yaş grubu ve cinsiyete göre birleştiren bir sağlık testi paketi.

Genellikle asemptomatik hastalara verilen testler, sağlıklarını korumak için düzenli olarak yapılmalıdır. Yaşlandıkça, bu gösterimleri artırmamız gerekiyor.

Check Up Neleri Kapsar?

Genellikle check up işlemi sırasında aşağıdaki sağlık sorunları için detaylı bir muayene ve muayene yapılacaktır:

 

 • Yüksek kan basıncı,
 • Şeker hastalığı (şeker hastalığı),
 • Serebrovasküler hastalık,
 • Kalp hastalığı,
 • Göz hastalığı
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları,
 • Obezite ve yüksek kolesterol,
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı,
 • Akciğer hastalığı,
 • Hepatit, HIV, kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar;
 • Kemik kaybı (osteoporoz),

 

Ayrıca; rahim ağzı kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kanserler, tiroid hastalığı ve depresyon gibi zihinsel bozukluklar da incelenmektedir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Öncelikle testi talep eden kişinin detaylı tıbbi geçmişi ve genel sağlık durumu alınır. Teşhis edilmiş bir tıbbi durumunuz varsa, aldığınız veya daha önce aldığınız tedavi ve ailenizin tıbbi geçmişi kaydedilecektir. Daha sonra ayrıntılı bir fizik muayene ve check up yapılır ve herhangi bir bulgu kaydedilir.

 

Fizik muayeneler kan basıncı, nabız ve solunum gibi değerleri ölçer ve kalp muayenelerinde kalp muayeneleri ve beyin muayenelerinde sinir sistemini değerlendirmek için nörolojik muayeneler gibi belirli sistem muayenelerinde kullanılır.

Check Up Ne Kadar Sürer?

Muayene sırasında check up ile fizik muayene ve detaylı değerlendirme yapıldıktan sonra gerekli kan ve görüntüleme tetkikleri planlanacaktır. Kan testleri laboratuvara gönderildikten ve ilgili görüntüleme testleri yapıldıktan sonra sonuçların beklenmesi gerekir.

Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Bu kontroller hastalığı check up ile erken evrede tespit edebilir. Böylece erken tespit edilen hastalığın tedavisi ve yönetimi daha kolaydır. Örneğin; diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, anemi, kanser ve hepatit tarama testleri ile tespit edilen en yaygın hastalıklardır.  Ayrıca tiroid ve karaciğer hastalıkları, cilt hastalıkları vb. konularda da bilgi alabilirsiniz.

Alerji Testi Nedir?

Günümüzde pek çok kişinin şikâyeti olan alerji, vücudun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye karşı verdiği bir tür savunma tepkisi olarak tanımlanabilir. Düzensiz alerjiler; Vücudun farklı bölgelerinde, farklı şekillerde ve alerjenlerle ortaya çıkabilir. Atopi (alerji) olan kişilerde sık görülen alerji atakları, günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

 

Alerjenlere duyarlılığı göstermek için cilt testleri ve uygun alerji testi yapılmalıdır. Alerjen tespit edildikten sonra uygun ilaç veya aşı uygulanmalıdır. Alerjik hastalıkların tanısında tıbbi öykü, cilt muayenesinin yanı sıra; tanıyı doğrulamak ve hastalığa neden olan alerjenleri belirlemek de önemlidir. Sürekli gelişen teknoloji ile uygun ve etkili alerji testleri uygulanabilmekte ve evde elde edilen sonuçlara göre alerji tedavisi yapılabilmektedir.

 

Aynı zamanda; alerji testi, kan testleri, cilt testleri veya eliminasyon diyetleri şeklinde olabilir. Yetişkinler ve her yaştan çocuklar tarafından kullanılabilir.

 

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Vücudun bilinen bir maddeye alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini belirlemek için alerji testi yapılır. Toz akarları, küf, polen, evcil hayvan kepeği, böcek ısırıkları, gıda ve ilaç alerjileri için çeşitli testler vardır.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Hastalar cilt testi yaptırmadan 3-10 gün önce antihistaminik denilen alerjik ilaçları ve bazı depresif ilaçları kesmelidir. Diğer ilaçları almaya devam edebilir. Astım hastaları ilacı sprey şeklinde almaya devam etmelidir. Cilt alerji testi sırasında hastanın cilt yanıtının uygun veya doğru olup olmadığını belirlemek için pozitif ve negatif kontrol solüsyonları da kullanılır.

 

Kontrole verilen cevaba bakarak testin ne kadar güvenilir olduğunu değerlendirin. Deri testi yapmak için özel eğitim gereklidir. Bu nedenle öncelikli testler bir alerji ve immünoloji uzmanı gözetiminde yapılmalıdır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Genellikle alerji testinin beslenme veya solunum nedenleriyle her yaşta yapılabileceğini bilmelisiniz. Ancak alerji testi genellikle yemek için 1-2 ay sonra, astım ve alerjik rinit gibi durumlar için 2-3 yıl sonra önerilir. Bunun nedeni, gıda alerjilerinin hamilelik sırasında başlaması ve semptomların doğumdan hemen sonra ortaya çıkmasıdır.

 

Gıda alerjileri genellikle 1 yaşında gelişir ve çoğu gıda alerjisi 3 yaşından sonra kaybolur. Astım ve alerjik rinit başlangıcı genellikle 2-3 yaşından sonra ortaya çıkar.

Alerji Testi Fiyatları

Devlet hastanelerinde de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak gerekirse özel bir hastanede yapılması tavsiye edilir. Güncel fiyat bilgisi hakkında daha fazla bilgi almak için işlemin yapıldığı hastane ile görüşmeniz gerekmektedir.  Bu sayede güncel fiyat hakkında bilgilendirildikten sonra rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca yapılacak alerji testinin fiyatı da yapılacak alerji testi yöntemine göre değişiklik gösterecektir.

Cinsel Yolla Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıklar üç ana bulaşma yolu vardır. Korunmasız cinsel ilişki sırasında meni, vajinal salgılar, tükürük, kan gibi vücut salgılarını karıştırdıktan sonra ameliyat olmak. Diş çekimi, tırnak çekimi, kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu gibi cerrahi işlemler ve manikür/pedikür gibi kozmetik bakım işlemlerinde ihmal edilen dezenfeksiyon/sanitizasyon. Hamilelik veya doğum sırasında anneden çocuğa bulaşma.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar semptomlarının süresi ve ortaya çıkan semptomlar, enfeksiyon modu, enfeksiyon süresi, mikroorganizma türü, maruz kalma yoğunluğu ve insan bağışıklık durumu dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bu ilaçların neden olduğu enfeksiyonlar tedavi edilmezse kronikleşebilir ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir, bazıları ciddi kronik sağlık sorunlarına (HIV) ve HCV enfeksiyonlarına benzer şekilde yol açabilir. Birden fazla partneriniz varsa, enfeksiyon sabit olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Birçok şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri ortaya çıkabilir. Bakteriyel enfeksiyonlarda (bel soğukluğu ve üretrit gibi) akıntı, idrarda yanma, idrar yollarında kaşıntı gibi belirtiler enfeksiyondan genellikle 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu enfeksiyona genellikle ateş eşlik etmez. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde prostata veya testislere ulaşarak bu organları enfekte eden organizmalar nadiren yüksek ateş ve testislerde şişme veya ağrıya neden olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Korunmuş cinsel ilişki, cinsel yolla bulaşan hastalıklar karşı korunmada bir önceliktir. Birden fazla partneri olan kişiler ilişki sırasında prezervatif kullanmalıdır. Düzenli kontroller de önemlidir. Erkeklerde hepatit ve HIV ürolojik muayene, HPV tipi lezyonların varlığı ve kan testleri ile kontrol altına alınabilir. Benzer şekilde, kadınlar düzenli pelvik muayeneler, vajinal sürüntüler ve kan testleri ile taranmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Hastanın öyküsünde genital akıntı varsa, genital akıntının rengi bile tanı koymak için yeterli olabilir. Yeşil-sarı akıntı gonore (gondol) için tipiktir ve beyaz inci akıntısı klamidya/mikoplazma enfeksiyonları için tipiktir. Tanı konulduktan sonra cinsel yolla bulaşan hastalıklar etkili ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.