Kış aylarında artan ortopedik rahatsızlıklar neler?

0 6

Özel Esentepe Hastanesi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bangin Bekir Candan, kış aylarında ortopedi kısmındaki hasta sayısında artış olduğunu altını çizdi ve vatandaşı dikkat etmeleri gereken konular konusunda uyardı. Candan, “Birkaç ufak tedbirle önemli yaralanmalardan korunabiliriz” diyerek değerli ipuçlarını okuyucularımızla paylaştı.

Kış ayları ortopedik rahatsızlıkların fazlalaştığı bir ay olarak biliniyor.

Kimi vakit soğuk havaların tesiriyle kas ağrıları, kimi vakitse kayıp düşmeden ya da geçirilen trafik kazalarının yarattığı travmatik rahatsızlıklar, içinde bulunduğumuz kış aylarında artıyor.

Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kısmından Op. Dr. Bangin Bekir Candan, artan rahatsızlıkları, kazalardan korunma yollarını ve kırık durumlarında yapılan müdahaleleri anlattı.

KIŞ AYLARINDA ARTAN HASTALAR İKİ KÜMEYE AYRILIYOR

Op. Dr. Bangin Bekir Candan, soğuk havaların kas ağrısı olan hastaları etkilediğinden bahsederken şunları kaydetti: “Kış aylarında bize gelen ve artış gösteren hastaları iki kümeye ayırabiliriz. Kas ağrıları olan hastalar ve kayıp düşmeye bağlı travma hastalarıdır. Kırıkları olan ağır hasta sayısında artış olur” diyerek hastaları iki kümeye ayırdı ve şöyle konuştu: “Kış aylarında kas ağrısı daha fazla görülür. Soğuk da bir gerilimdir ve gerilim kas ağrısını artırır, bilhassa boyun ve sırt bölgesinde kalkan kaslarımız vardır bu kasların ağrısında artış olur. Bu kas kümesi soğukla temas ettiğinde kendini kasar ve şiddetli bir ağrı yapar, gelen ani soğuk kasların kasılmasına sebep olup ağrı yapar, bizler bunlara mekanik ağrı diyoruz. Soğuk bu ağrıya sebep oluyorsa, sıcak azaltacaktır. Pandemi sürecinde olmasaydık bu cins ağrısı olan hastalara sıcak suları, kaplıcaları, otelleri önerebilirdik.”

KIŞ AYLARINDA YARALANMALARI AZALTMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

“Yine kış aylarında sayısında artış olan bir öbür küme travma kümesidir, kırıklarda da artış görülür” diyen Candan, travmalardan korunmamız ismine şu tavsiyelerde bulundu; “Kış aylarında havalar soğuk ve karlıysa, yerde buz varsa olabildiğince araç kullanımını azaltmamız gerek. Ayakkabı seçimi tekrar havaya nazaran olmalı altı lastik ayakkabılar tercih edilmelidir. Sokakta yürürken ellerimizi cebimize sokmamamız istikrarımızı sağlamak ismine epey kıymetli. Bu ve bunun üzere birkaç ufak tedbirle önemli yaralanmalardan korunabiliriz.”

“KALÇA KIRIĞI YAŞLILARDA ÖLÜMCÜL OLABİLİR!”

Düşme olaylarında neden daha çok yaşlılar var sorusuna cevap veren Candan, “Düşmelerde aslında yaşlılar daha sık düşmüyor ancak düştüklerinde kırık oranları daha fazla oluyor zira kemik erimesi olduğu için kemikleri kırılmaya meyilli oluyor. Bilhassa yaşlılarda artan kimi kırıklar vardır bunlar el bileği kırığı, omur kırığı bazen kalça kırığıdır. Kalça kırığı yaşlılarda çok sık görülür ve önemli bir yaralanmadır. Ölümcül olabildiği durumlarla vakit zaman karşılaşıyoruz. Yaşlılar düştüklerinde gençler üzere düşmez, kırıkların uygunlaşması de gençler üzere olmaz” formunda konuştu.

HER KIRIK AMELİYAT EDİLİYOR MU?

Hastaların başında ‘Her kırık ameliyat edilir’ üzere yanlış bir algı olduğunun altını çizen Bangin Bekir Candan, “Kırıkların hepsi ameliyat edilmez hatta birçoklarını ameliyat etmeyiz. Mesela çocuk kırıklarında nadiren ameliyat ederiz. Lakin erişkinlerde kırıkları daha sık ameliyat ediyoruz zira çocukların yenilenme ve güzelleşme kapasitesi çok yüksektir lakin yetişkinlerde bu durum daha zordur. Erişkinlerde kaynama oranı ve kırığın kendini düzeltme kapasitesi düşüktür fakat yeniden hepsi ameliyat değildir. Burada devreye ortopedi hekimliği giriyor. Doktor gerekli denetimleri yapar ameliyatlıksa bunu söyler ve hasta karar verir. Örneğin kalça kırığını erken ameliyat etmek gerekir. Hastanın ameliyat olmak istememe üzere bir talihi yoktur zira ameliyat olmadığında önemli hayati tehlikelerle karşı karşıya kalır ve kalça kırığında ameliyat olmadığında vefat oranı yüksektir. Leğen kemiği kırıklarında geniş bir kısmı katiyetle ameliyat edilmezken bir kısmı şayet ameliyatlıksa hasta ameliyat olmak zorundadır. Bedende yüzlerce kemik, yüzlerce kırık, yüzlerce kırığa yaklaşım var, ortopedi hekimliği burada devreye giriyor. Her kırık ameliyat edilmiyor lakin ameliyat edilecekse birçoklarında öteki deva olmuyor” dedi.

KIRIĞA BİRİNCİ MÜDAHELE NASIL YAPILIR?

Kırık durumlarında birinci müdahale ile ilgili bilgiler veren Candan, “Kırık hadiselerinde birinci müdahale kırığın sabitlenmesidir zira o kırık modüllerin yumuşak dokuya ziyan vermesini engellemek gerekir. Ayrıyeten hareketli olan bir kırıkta pıhtı oluşup akciğer damarlarının tıkanmasına yol açabilir. Kanamaya bağlı olarak da hastanın kan tablosu bozulabilir. Kırıkta ilaç tedavisi de ameliyattan evvel gelir ağrının dindirilmesi gerekir. Kırık ağrısı ikinci plana bırakılamayacak bir semptomdur. Kırığa bağlı oluşabilecek komplikasyonları da ilaçla önlemek gerekir. Bunlardan sonra tabip hazırlık yapar ve karar verir. Kimi kırıklarda doktorlar sabahı beklemek ister acil değilse hazırlığını yapıp, kan, materyal, başka doktorlara istişare üzere hazırlıklarını yapar ve ameliyata o denli girer. Burada mesela hastayı hemen ameliyata sokmak değil, uygun şartlar hazırlandıktan sonra en kısa müddette ameliyattır” sözlerini kullandı.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.