Alışveriş Çılgınlığının Önüne Geçin

0 89

Alışveriş özellikle bayanların boş zamanlarında hobi olarak dahi yapmayı sevdiği aktivitelerden birisidir. Fakat kimi zaman alışveriş bağımlılık yapmakta ve kişi ihtiyacı olmasa bile can sıkıntısı nedeniyle alışverişe çıkmaktadır. Bu gibi durumlar hem kişi de maddi zararlar meydana getirdiği gibi hem de daha sonradan ortaya çıkabilecek suçluluk psikolojisini de körüklemektedir.

Gereksiz alışverişin önüne geçilmesinde hem kişinin ekonomik olarak rahatlaması hem de sadece ihtiyaçlarını alacak şekilde düzenli ve yeterli harcama yapması sağlanmalıdır. Bu durumun önün geçilmesin de pek çok yöntem aşama aşama denenebilir fakat her şey yine irade de ve beyin kararlılığında bitmektedir.

Alışveriş yapmadan önce bir defa düşünün ve alacağınız ürün ya da kıyafetleri ne için alacağınız, ne kadar kullanacağınız ve aynısından sahip olup olmadığınızı, eğer sahipseniz neden tekrar satın alma ihtiyacını duyduğunuz gibi sorulara cevap vermek, gereksiz harcama yapmanızda ve alışverişin bütçenizi gereksiz bir şekilde sarsmasına engel olacaktır. Bu doğrultuda yaklaşılan alışveriş ile kişiler sadece ihtiyaçlarını alacak şekilde alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Fakat bu ihtiyaçlar kısmında eğlence amaçlı yapılan harcamaları da unutmamak gerekir. Eğlence amaçlı yapılan harcamalar da kişinin gereksinimleri dahilindedir bu nedenle bu tür harcamalarda çekinmemek lazımdır.

Dengeli alışveriş sağlandığı taktirde tüketim çılgınlığının da önüne geçilmiş olacak ve herkesin son model takıntısı da son bulmaya başlayacak. Böylelikle toplum daha çok ihtiyaçlarını karşılayan bir alışveriş ve yaşam tarzına yönelerek aşırı ve gereksiz harcamalardan kaçınması sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.