Oyun Hamuru İle Oynamanın Yararları

0 82

1. İnce Motor Gelişimi
Hamurun yumuşak özelliği sayesinde, çocukların küçük el kasları ve tendonları gelişir. Peki bu kaslar ne işe yarar? İleride çocuğunuzun düzgün kalem ve makas kullanmasına gibi konularda yardımcı olur. Hamurun içerisine sakladığınız nesneleri bulmaya çalışmak ve hamuru çekmek de el kaslarını ve el koordinasyonunu güçlendirir.

2. Hayal Gücü Ve Yaratıcılık Gelişimi
Hamur ile beraber kullanacağınız diğer malzemelerle arzu ettiğiniz yere gidebilirsiniz. Geçen yaz topladığınız deniz kabukları ile bir sahili hamurla canlandırabilir, oyuncak tabakların üstüne arzu ettiğiniz yemeği hazırlayabilir, yapacağınız hamurdan hayvanlarla kendinizi ormanda bulabilirsiniz… Liste çocuğunuz hayal gücü kadar sonsuz:)

3. Sakinleştirme Özelliği
Biz yetişkinler bile elimize hamuru alıp sıkmaya başladığımızda rahatladığımızı hissederiz. Duygularını ifade etmekte zorlanan ya da çabuk heyecanlanan çocukların ellerinde hamur ile sakinleştiklerini göreceksiniz. Hatta hamurlara aromaterapik esanslar ekleyerek etkisi arttırılabilir.

4. Akademik Öğrenme
Çocuklarınız ders çalışmaktan sıkıldığında konsantrasyonlarını çoğaltmak için hamurları kullanabilirsiniz. Kalıplar ile hamurdan harf ya da sayılar yapabilir, labirentler yaparak çocuğunun çıkışı bulmasını isteyebilir ya da yaptığınız şekillerden aynı/farklı olanı seçmesini talep edebilirsiniz.

Pek çok faydası olan oyun hamuru ile sizde pek çok aktivite üretebilirsiniz. Günlük oyun saatinize hamuru muhakkak ekleyin. Eğer satın almak istemezseniz Evde Oyun Hamuru Yapımı yazımızda çok basit bir oyun hamuru tarifi de bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.