İki Yaş Sendromu Nedir?

0 65

Ebeveyn olmak çok güzel hisleri içinde barındıran, tarifi mümkün olmayan bir duygu olsa da bazı zamanlarda ebeveyn olmanın zorluklarıyla da karşılaşacak olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bebeğinizin iki yaş dönemi de zorlu geçireceğiniz zamanlardan bir tanesi olacak. Çocuk yetiştirmek tabi ki yalnızca iki yaş döneminde zorlu değil. İlk doğduğu vakitler, ergenlik dönemleri gibi vakitler da siz ebeveynler için zorlu süreçler olacak. Ancak 2 yaş döneminde bebeğinizin yaşadığı 2 yaş sendromunun sizleri daha çok yorabileceğini söylemek istiyoruz.

Elbette 2 yaş sendromu içinde olan bebekler ve ebeveynler için sizlerle paylaşmak istediklerimiz var.

Yazımızda, 2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir? 2 yaş sendromu yaşamakta olan çocuğa nasıl davranılmalıdır? Konularına değindik. Şimdi beraber bunları konuşmaya başlayalım.

Haydi, okumaya devam edin.

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş dönemini miniğinizin bebeklikten çocukluk evresine adım atması gibi düşünebilirsiniz. 1 buçuk yaştan başlayabilen ve genel olarak 3 yaşa kadar devam edebilen bu sendrom süreci ebeveynleri ara sıra zorlayabilir. Bebeğiniz bu dönemlerde yürümeyi, yanı sıra koşmayı öğrenecek. Bu sebeple daha özgür ve daha hareketli olmak isteyecektir.

Bunların yanında bebekten bebeğe değişiklik de gösteren durumlar da olabilir. Örneğin bazı bebeklerde bu sendrom yaşanırken ani ruh hali değişimleri, öfke nöbetleri, ağlama krizleri, söz dinlememe gibi sorunlarla kaşı karşıya gelebilirsiniz.

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Yaş ile beraber bebekler kendini ve dünyayı daha çok keşfetmeye, varlığını dünyaya kabul ettirmeye çalışmaya başlar. Henüz yürümeye başlamış olan bebekler evde bulunan her nesneyi keşfetmeye, daha çok merak etmeye, her yere ulaşmaya çalışır. Kendi istedikleri şekilde özgür olarak hareket etmek isterler.
Aşağıdaki belirtileri gösterebilirler:

• 2 yaş sendromu yaşamakta olan çocuklar, istekleri yerine getirilmediğinde öfke nöbeti, ağlama krizleri, nesneleri yerlere atma, kendisini yere vurma gibi hareketler gösterebilir.

• Aynı şekilde istediği bir şey olmadığında, hareket alanı kısıtlandığında yemek yeme, normalde zevk aldığı aktiviteleri yapmama, küsme gibi tepkiler gösterebilir.

• Alışılmışın dışında bir durumla karşı karşıya geldiğinde (aniden yüksek bir ses duyma gibi) paniğe kapılabilir ve fazla tepki gösterebilir.

• Her şeyi kendi başına yapmak istemeye başlayabilir. Yardım kabul etmek istemeyebilir. Yardım kabul etmediğinden dolayı başarısız olduğu durumlarda daha da hırçın hareketler gösterebilir.

• Normalde esasında sakin olan çocuğunuzun bu dönemde daha sinirli, itme, vurma gibi tepkiler vereceğini gözlemleyebilirsiniz.

• Çocuğunuz, bu dönemde ebeveyninden farklı bir hayatı olduğunun bilincine varır. Kendisinin de değişik bir birey olduğunu hissetmesi ve size hissettirebilmesi için her sorulan soruya ya da sunulmakta olan şeye “hayır”, “olmaz” biçiminde cevap verebilir. Üstelik bunu neye olumsuz bir cevap verdiklerini bile bilmeden yapabilirler. Burada onun yalnızca kendini ortaya çıkartmaya çalışması, farklı birey olduğuna ikna etmesi gayreti içinde olduğunu bilmelisiniz.

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

2 yaş dönemi her çocukta olması gerekli olan sosyal ve psikolojik gelişimin bir evresi olduğundan ötürü garipsenmemelidir. Bu noktada tabi ki ebeveynlere çok fazla yük düşmektedir. Bebeğiniz 2 yaş sendromunu yaşarken sizlerin işleri aksayabilir, gideceğiniz yerlere geç kalabilir, çocuğunuzla ilgilenmekten kendinize daha az zaman ayırdığınız bir dönem içine girebilirsiniz. Bu dönem hem ebeveyn hem de çocuk için bir hayli zordur. Ancak bu dönemlerin geçici olduğunu bilmeli kendinizi ve bebeğinizi bu biçimde motive etmelisiniz.

Çocuğunuz 2 yaş sendromu yaşıyorsa aşağıda belirtilen maddeleri incelemenizi, yapabileceklerinizi gözden geçirmenizi öneririz.

Çocuğunuzun çoğu konu da sizinle çatışma içinde olacağı bu dönemde yaşamakta olduğunuz olaylara karşılık verdiğiniz tepkilere dikkat etmelisiniz. Daha sakin kalmak, anlayışlı tepkiler göstermek çocuğunuzun kafasında pozitiflik bilincini uyaracaktır.

• Bu dönemde bebeğinize “haylaz”, “yaramaz”, “huysuz”, “inatçı” gibi sıfatlarla yakıştırma yapmamanızı söylemeliyiz. Bu şekilde sözcükler 2 yaş sendromunu hem siz hem de bebeğiniz için çok daha zor atlatmanıza neden olacaktır.

• Yüksek sesle konuşan, sinir halinde olan bebeğinize aynı şekilde tepki göstermemeli, ona kızmamalısınız. Sorununu sakin bir dille anlamaya çalışıp yine aynı şekilde sükunetle tepki vermelisiniz. • Bebeğinize karşı tutarlı olmaya özen göstermenizin gerektiği bir dönemdesiniz. Yapmaması gerekli olan ve yanlış olan şeyleri ona sebep ve sonuçları ile birlikte anlatmalısınız. Evinizde disiplin ortamının temellerini oluşturmalı ve sürdürülebilir olması için çabalamalısınız.

• Çocuğunuz yapmış olduğu her şeye, kızgınlıklarına, sendromun etkisiyle gösterdiği tepkilere aşırı seviyede kayıtsız kalmanız da yanlış olacaktır. Bu nedenle belirli çerçeveler içinde duygu ve fikirlerini aktarmaktan çekinmemelisiniz.

• Çocuğunuza fiziksel şiddet, el kaldırma gibi durumlardan kaçınmalısınız. • Çocuğunuzun kötü olduğunu hissettiğiniz bir anda onun ilgisini ayrı bir alana çekmelisiniz. Dikkatleri o yaşlarda çabuk dağılabileceğinden sinirli ya da öfkeli halini unutabilir. Sizin ilgilendiğiniz alana yönelebilir. • Yemek ve uyku saatlerinin düzenli olmasına özen göstermelisiniz.

• Onunla konuşurken tehdit biçiminde olacak üsluptan kaçınmalısınız.

• Bu süreçte kendi benliğini ortaya koymayı çok isteyeceğinden, çocuğunuza onun başarabileceği görevler vermelisiniz. Gerekirse bu görevlerin ardından onu ödüllendirebilirsini.

Çocuğunuzun 2 yaş sendromu yaşadığı bu dönemlerde gösterdiği tepkileri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Örneğin aşırı derecede huzursuzluk yaratan, devamlı küsen, içerisine kapanan ve konuşmayan, kendisine ya da başkalarına zarar vermeye çalışan bir çocuk hareketleri gözlemlediğiniz zamanlarda mutlaka profesyonel bir doktordan yardım almalısınız. Çünkü sizler ebeveyn olarak böyle durumlarda bazen nasıl davranmanız gerektiğine karar vermekte zorluk çekebilirsiniz. Çocuğunuz bu hali canınızı sıkabilir ve doğru kararlar vermenizin önüne geçebilir.

2 yaş sendromu gibi zor bir süreçte ebeveynlerin bilmesi gerekli olan şeyleri bu makalemizde sizlere anlatmaya çalıştık. Umutsuzluğa kapılmamalı, her çocuğun ve ebeveynin bu dönemden geçtiğini bilmelisiniz. Yazımızı çevrenizde şu an için bu süreçte olan ebeveynlere atarak onlara da destek olabilirsiniz!

Kaynak:sihirliyolculuk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.