Göz Hastalıklarında Yeni Belirtiler

0 20

Makula, görmenin merkezi kısmından sorumlu retinanın (sinir tabakası) bir alanıdır. Sarı nokta hastalığı, özellikle 60 yaşından sonra makulanın en sık görülen hastalığıdır. Çünkü hastalık merkezi görüşü etkileyerek hastanın yaşam kalitesini düşürür. Herkes; Okuma, araba kullanma ve yüz tanıma güçlüğü çekiyor.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Bir uzman tarafından tıbbi öykü alındıktan sonra göz oftalmoskop ile muayene edilir. Oftalmoskop, doktorların gözün içindeki ayrıntıları güçlü bir ışıkla görmesini sağlayan bir cihazdır. Bu sayede göz merceğinin ne kadar etkilendiğini görebilirsiniz. Bazı durumlarda, bu yöntem, asemptomatik hastalarda bile rutin göz muayeneleri sırasında katarakt tespit etmek için katarakt ameliyatı kullanılabilir. Bu sayede katarakt varlığı anlaşılır ve hasta tedavi süreci hakkında bilgilendirilir.

 

Katarakt, diyet veya ilaçlarla önlenemez veya tedavi edilemez. Tek seçenek ameliyattır. Ameliyat endikasyonları hastanın görme ve semptomlarına bağlıdır. Ancak kataraktın erken evrelerinde günlük işlerde gözlük takıldığında oluşan rahatsızlık geçici olarak ortadan katarakt ameliyatı ile kalkar. Ancak ilerlemiş katarakt için tek seçenek ameliyattır.

Katarakt ameliyatı ne zaman gerekir? Kimler olmalıdır?

Hastanın günlük işlerde zorlanmaya başladığı, gazete okuyamadığı, televizyonu net göremediği durumlarda katarakt ameliyatı yapılmalıdır. Gözlükle yeterli görüşe sahip hastalarda ameliyat gerekli değildir. Gözlük kullanmasına rağmen bulanık görme şikayeti olan hastalarda katarakt göz ameliyatı yapılmalıdır.

Katarakt nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir?

Kataraktın belirti ve semptomları şunlardır:

 

  • Bulutlu, bulanık veya bulanık görme
  • Geceleri görme zorluğu
  • Işığa ve parlamaya karşı hassasiyet
  • Okuma ve diğer etkinlikler parlak ışık gerektirir
  • Işıkların etrafındaki “halo”yu görün
  • Gözlük veya kontakt lens gücünü değiştirme
  • renk solması veya sararma
  • tek gözde çift görme

Başlangıçta, katarakt kaynaklı bulanık görme, göz merceğinin yalnızca küçük bir bölümünü etkiler ve  görme kaybı fark edilmeyebilir. Katarakt ilerledikçe, mercek daha bulanık hale gelir ve içinden geçen ışığı bozar. Bu daha belirgin semptomlara yol açabilir.

Katarakt Türleri nelerdir?

Konjenital Katarakt: Konjenital katarakt. Yaşa bağlı katarakt: Yaşla birlikte gelişen merceğin merkezindeki çekirdeğin saydamlığını kaybetmesidir. Kortikal Katarakt: Çekirdek etrafındaki korteksin saydamlığının kaybı. Arka subkapsüler katarakt; Lensin arka kapsülünün önünde, özellikle gün boyunca görüşü büyük ölçüde azaltan artan opaklık vardır.

Arka polar katarakt; Bu katarakt tipinde, opaklaşan kısım arka kapsüle yapışır ve ameliyat sırasında sıklıkla arka kapsülün yırtılması görülür. kortikonükleer katarakt; Vitreus çekirdeği ve serebral korteksin tıkanmasıdır. Katarakt artmış mukoza; Lensin tamamen kapatıldığı bir durumdur. morgan kataraktları; Katarakt tedavisindeki gecikme nedeniyle serebral korteksin sıvılaşması ve çekirdeğin aşağı doğru yer değiştirmesidir. Kara katarakt; Kataraktın sertleşmesi ve koyu kahverengi görünümüdür.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula dejenerasyonu olarak da bilinen makula hastalığı, 55 yaş üstü, sigara içen ve yetersiz beslenen kişilerde yaygın olarak görülen, gözün makula olarak bilinen bir bölgesinin bozulması ile karakterize, ağırlıklı olarak kalıtsal bir retina hastalığıdır.

Sarı nokta hastalığı kimlerde görülür?

Sarılık bazı ailelerde çok genç yaşta kalıtsal olabilse de genellikle altmış yaşından sonra başlar ve ilk belirtiler göz doktoru tarafından yapılan fizik muayene sırasında saptanabilir. Bu nedenle hastalar yılda en az bir kez retina muayenesi için göz doktoruna görünmelidir.

Sarı nokta hastalığının farklı tipleri var mıdır?

Sarı nokta hastalığı İki farklı denatürasyon türü vardır.  Kuru maküler dejenerasyon: Bu tip çoğu hastada görülür. Yaşla birlikte gelişir. Yavaş ilerlediği için görme kaybı küçüktür ve uzun bir zaman diliminde meydana gelir. Ancak kuru işlemde bile yaş işlemde olduğu gibi hızlı ilerleyebilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu:

 

Hastaların %10’unda görülür. Gözün arka kısmından kaynaklanan anormal neovaskülarizasyon bu bölgelerden sızıntı ve kanama gibi semptomlara neden olur. Bu durumda görme kaybı ani ve şiddetlidir.

Sarı nokta hastalığında belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte başlıca belirtiler okuma güçlüğü, bakış açısında sabit gölgeler görme ve eğrileri görmedir. Aşağıdaki kareli kağıt testi, hastaların kendi başlarına gerçekleştirebilecekleri basit ama etkili bir sarı nokta hastalığı tarama yöntemidir.

Sarı nokta hastalığı tanısında hangi tetkikler yapılır?

Sarı nokta hastalığı 55 yaşında veya daha büyük olan herkes, hastalığın erken evrelerinde hiçbir semptomu olmadığı için her yıl en az bir merkezi maküler dejenerasyon için taranmalıdır. Hastalığa yakalananlar, hastalık konusunda uzmanlaşmış göz doktorları tarafından takip edilir ve takip aralığı belirlenir.

Makula Deliği Nedir?

 

Makula Deliği; Makula olarak da bilinen makula, gözün sinir tabakası olan retinada merkezi bir konumdur. Araba kullanmak, okumak, yüzleri tanımak ve televizyon izlemek gibi günlük işlerimizin çoğunu makula tarafından oluşturulan ayrıntılı görüş sayesinde yaparız. Makuladaki bir delik, merkezi görüşü azaltır ve ayrıntılı görüş gerektiren görevlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırır.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

 

Çıkıntılı göz ciddi göz sorunlarından biridir, 50 yaş üstü kişilerde daha sık görüldüğünü bilmelisiniz ancak bu yaşın altındaki kişilerin de risk altında olduğunu unutmamalısınız. Gözlerin yeterince korunmaması ve gün içinde göz organlarının yorulması da bu patolojiyi ortaya çıkaracaktır.

Elbette 50 yaş üstü kişiler daha yüksek risk altındadır ancak tabi ki hastalığı ergenlik döneminden sonra da yaşayabilirsiniz. Düzenli sağlık kontrolleri ile tehlikeli bir durumu tespit edebilir ve bu bağlamda daha güçlü önlemler alabilirsiniz.

Makula deliğinde belirtileri nelerdir?

 

Erken evrelerde merkezi görme kaybı ve görme keskinliğinde azalma gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe görme bozulmaya devam eder ve görme merkezinin merkezinde koyu lekeler belirir. Hastalar okumakta, televizyon izlemekte ve yüzleri tanımakta güçlük çekerler.

 

Makula deliğinde tanı nasıl konur?

 

Düzenli göz muayenelerinden sonra, göz bebeğini genişletmek için göz damlaları kullanılır ve gözün arkasını (makula) incelemek için özel bir lens kullanılırMakula deliği şüpheleniliyorsa doktorunuz optik koherens tomografi (OCT) taraması yapabilir. Bu test, makula deliğinin boyutunu, süresini, fotoreseptör hücre canlılığını yorumlayabilir ve tedavi sonrası iyileşme süreci hakkında fikir verebilir.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

 

Makula deliği tedavisi vitrektomidir. Günümüzde vitrektomi %95 başarı oranına ulaşabilmektedir. Çoğu durumda, delik hızla kapanır, ancak görüş aylar içinde uzun vadede iyileşir. Bu ameliyatta çok küçük bir cerrahi alet kullanılarak göze göz jeli yerleştirilip gözü temizlenir.  Göz yuvaları özel bir gazla doldurulur. Ameliyattan sonra hasta yüz üstü yere eğilmeli ve gazın deliği kapatmasına izin vermelidir. Bu işlem için başın öne eğilmesi ve gazın deliği kapatması çok önemlidir. Birkaç hafta sonra gaz kaybolacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.