Bebeğin Uyuması İçin Uyku Eğitim Şart Mıdır?

0 68

Bebekleri uyumayan ebeveynler genelde çocuklarının uykuyu sevmediğini veya az uykunun ona yettiğini düşünürler. Etraftan duydukları “Kırkı çıksın uyur.”, “Gaz sancısı geçsin uyuyacak.”, ”3. Ayı bitsin uyuyacaktır.”, “Katı gıdaya başla doyar uyur”, “Emzirmeyi kesince uyur.”, sözleriyle bir ümit beklemeye başlarlar.

Bu düşünceler yanlıştır. Fizyolojik ve psikolojik sağlık problemleri olmayan çocuklar iyi uyuyabilirler. Yetişkinler gibi çocuklar da uyku sırasında kısa bir süre içinde uyanabilirler. Bu kısa süre akabinde de uykuya geri dönebilirler.

Aslında çocuğunuz doğal olarak az uyuduğuna inanarak, eve geldiğiniz günden bu yana, onda yanlış uyku alışkanlıkları geliştirebilirsiniz. Çocukların çoğunda iyi uyuyabilme potansiyeline sahiptir. Ufak bir müdahale ile uyku problemleri çözülebilir. Çocukların uyuma yeteneklerinin birbirinden farklı olduğu doğrudur. Bazı çocuklar ilk günden bu yana iyi uyurlar, beslenmek için onları uyandırmak gerekir. Büyüdükçe hem iyi uyur hem zor uyanırlar. Gece şartları uykularını etkilemez: ışık, karanlık, ses, sessizlik. Diğer çocuklar, uyuma düzenlerinin bozulmasına karşı tepkilidirler. Uyuma rutinlerindeki bir değişim –hastalık, yabancı misafir, vb-uyku problemlerina neden olabilir. Bu çocukların rutinleri düzene girince, uyku düzensizlikleri de ortadan kalkar.

Bazı çocuklar ise hassas yapılıdırlar ve doğumlarından itibaren zor uyuyabilirler. Onları uyutmak için her şeyi yaparsınız sallarsınız, kucağınızda uyutmaya çalışırsınız, emzirerek uyutursunuz ama bir türlü başarılı olamayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun uyku düzeni sizin ya da onun için sorunluysa, bu durumdan mutlu değil iseniz, bebeğinizin yeterince uyumadığını düşünüyorsanız, gece vakti sizi sık sık aralıklarla uyandırıyorsa ve sizin yardımınız olmadan uykuya dönemiyorsa, sabah çok geç ya da erken uyanıyor, akşam çok geç ya da erken uyuyor, güne başlamakta güçlük çekiyor, gün boyu uykulu dolaşıyorsa ona uyumayı öğretmek gerekir. Burada da devreye uyku eğitimi girecektir.

Uyku eğitimi, bebeğe kendi yatağında kendiliğinden uyumayı öğretmeyi hedefler. Kendi kendisine uyumayı bilen bebek 6. Ayını geçmişse rahatlıkla kesintisiz 11 saat aralıksız bir gece uykusu uyuyabilir. Bebeğinizin yaşına karakter yapısına uygun bir uyku eğitim metodunu benimsemek ve bunu uygulamak başlarda kolay olmayabilir ama kararlı ve istikrarlı olursanız her yaştaki bebeğinize uyumayı öğretebilirsiniz.

Netice olarak uyku eğitimi her bebek için mecburi değildir. Siz doğal ebeveynliği benimsemiş bir aileyseniz bebeğinizle aynı yatakta uyumaktan mutlu veya onu emzirerek uyutuyorsanız bu sizin için sorun değil ise her şey yolunda demektir. Ama işler yolunda gitmiyorsa işte yapılması gerekli olan şey bellidir bebeğinize uyumayı öğretmek ve hem onu hem kendinizi uykuya kavuşturmaktır.

Kaynak:bebekveuyku.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.